DUBLIN 2019 - Erasmus+

Tydzień po zakończeniu roku szkolnego 30 czerwca, grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina, w składzie: Teresa Dmochowska, Edyta Przesmycka i Adam Koch, w ramach realizacji projektu Erasmus+, wyjechała na dwutygodniowy kurs językowy do miasta Dublin w Irlandii.

Celem wyjazdu było podniesienie umiejętności językowych pracowników.

Irlandia to kraj słynący z zamków, charakterystycznej muzyki, symboli narodowych takich jak harfa i czterolistna koniczynka, czy też z przedsiębiorstwa piwowarskiego Guinnes.

Dublin jest nie tylko stolicą, ale również centrum kulturowym i największym miastem Zielonej Wyspy. Znajdują się tu liczne szkoły językowe słynące z wysokiego poziomu kształcenia. Jedną z nich jest Inernational House.

W pierwszym dniu pobytu w szkole odbył się test i indywidualna rozmowa, sprawdzające znajomość języka angielskiego. Każdy uczestnik kursu zakwalifikowany został do grupy na odpowiednim poziomie językowym. Poznaliśmy studentów w różnym wieku i z wielu zakątków świata, np. z Brazylii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Wietnamu, Japonii, Turcji czy Czech. Zajęcia odbywały się w 10-12 osobowych międzynarodowych grupach, prowadzone były w formie warsztatowej z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych oraz ze zwróceniem uwagi na kulturę i środowisko przyrodnicze Irlandii. Prowadzący zajęcia – lektorzy, kładli szczególny nacisk na konwersację i pracę grupową oraz stosowali wiele ciekawych metod, które z pewnością wykorzystamy w swojej pracy. Byliśmy aktywnymi uczestnikami kursu, ponieważ po przerwie obiadowej mieliśmy dodatkowe zajęcia. Z każdym dniem pewniej posługiwaliśmy się językiem angielskim, a testy pisane na koniec tygodnia pokazywały postępy. Wielogodzinne zajęcia i prace domowe uwieńczone zostały sukcesem w postaci uzyskania certyfikatu.

Język angielski towarzyszył nam także w codziennych sytuacjach: w poznawaniu kultury i historii Irlandii, w hotelu, na ulicy, w autobusie, w pociągu czy w sklepie. Szkoła językowa organizowała nam ciekawe aktywności, jak np. zwiedzanie miasta, czy spotkania integracyjne. Na uwagę zasługuje wycieczka rowerowa po Phoenix Park, który jest największym parkiem miejskim w Europie. Znajduje się w nim rezydencja prezydenta Irlandii oraz rezydencja ambasadora USA. W parku jest wiele tras rowerowych,  pięknych ogrodów, można spotkać stado danieli oraz odwiedzić ZOO. Kolejną atrakcją była całodniowa wycieczka do Galway, na zachodnie wybrzeże Irlandii nad Atlantyk. Miasto to słynie z tradycji celtyckich: muzyki, pieśni i tańca, doskonale zachowanych ulic i budynków średniowiecznych,  a także z wyjątkowego jedzenia. Inne piękne miejsce zwiedzane przez nas to wioska rybacka na półwyspie Howth. Odbyliśmy długi spacer brzegiem morza podziwiając roślinność, foki, latarnię morską oraz smakując owoców morza. W dalszej części wędrówki podziwialiśmy malownicze klify. Bray i Malahide to kolejne urokliwe miejscowości nadmorskie, które odwiedziliśmy. W Bray podziwialiśmy wielokilometrowe klify, natomiast  w Malahide średniowieczny zamek i ogrody. W dotarciu do poszczególnych punktów zwiedzania pomogła nam objazdowa kolejka.

W Dublinie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć i do których my dotarliśmy. Były to m.in.: Trinity College - najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia w kraju, Temple Bar - artystyczna dzielnica, Katedra św. Patryka oraz Muzeum Narodowe. Ponadto rozmawialiśmy z mieszkańcami stolicy, a także próbowaliśmy miejscowych specjałów tj. irish coffee, czy gulasz z jagnięciny lub wołowiny.

Wyjazd na kurs językowy do Dublina był dla nas nowym doświadczeniem, świetną okazją nie tylko do nauki, ale także do poznania nowych ludzi i kultur. Wpłynął na poprawę naszych kompetencji językowych i zmotywował do dalszej nauki języka angielskiego.

Autor: Autor: Teresa Dmochowska